Twierdza Ustka

Nadmorska Ustka według planów Hitlera miała być jednym z najnowocześniejszych portów stanowiących twierdzę wojenną. Po dramatycznych oraz bolesnych latach Hitler i nazistowskie Niemcy zostali pokonani, a Ustka nadal jest miejscowością należącą do Polski. Zostały w niej jednak pewne powojenne „pamiątki”, które dzisiaj odgrywają rolę atrakcji turystycznych. Fani militariów z pewnością nie będą zawiedzeni, gdy dowiedzą się, że ich partnerki/partnerzy zarezerwowali noclegi w Ustce (wejdź na http://meteor-turystyka.pl/noclegi,ustka,0.html) – w miejscowości w powiecie słupskim.

Zaraz przy plaży zachodniej, a dokładniej na wydmie obok portu, nadal można zobaczyć cztery poniemieckie budowle. W swoich bunkrach Niemcy umieścili działo o kalibrze 105 mm, a także cztery mniejsze baterie strzelające pociskami o wadze 20 kilogramów na 17 kilometrów. Dzisiaj żelbetonowe usteckie bunkry zostały przekształcone przez Joannę i Marcina Barnowskich w nowoczesne miejsce zachęcające do odwiedzenia. Ich "park spotkań z historią" to obiekt o charakterze edukacyjno-rozrywkowym. Pobliska baza noclegowa sprzyja wycieczkom szkolnym, jak również wykorzystaniu miejsca przez firmy organizujące imprezy integracyjne dla pracowników. Bunkry są otwarte cały rok, a latem niemal każdego dnia można je zwiedzać razem z przewodnikiem. Bateria Bluchera to w końcu nie jedyna rozrywka. We wnętrzu ufortyfikowań kryje się obecnie galeria multimedialna pozwalająca odkryć tajemnicę miejsca. Ponadto zainteresowani mogą być świadkami symulacji ataku gazem bojowym i bombardowania. Dodatkowo w ramach ekspozycji w pokojach sztabowych i sypialniach usytuowano manekiny naturalnych wymiarów przypominających niemieckich żołnierzy.

Także fani nowoczesności znajdą tu coś dla siebie. Otóż w obiekcie można zobaczyć efektowne filmy w 3D o tematyce historycznej. Ukłonem w stronę zwiedzających jest zadbanie o zaspokojenie innych turystycznych potrzeb, takich jak kupienia pamiątek (chociażby metalowej menażki lub repliki pocisku) lub jedzenia (w ofercie jest możliwość zjedzenia wojskowej grochówki). Park Historii i Rozrywki „Twierdza Ustka” jest czynny cały rok. W zależności od potrzeby mogą przyjeżdżać tu wycieczki szkolne lub indywidualni turyści. Taka lekcja historii w terenie z pewnością zaciekawi zarówno dzieciaki, jak i dorosłych. A nawet jeżeli zainteresowanie wciąż będzie niskie to miejsce z pewnością skusi do przyjazdu możliwością zjedzenia przepysznej wojskowej grochówki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz