Pienińskie rezerwaty przyrody

Pieniny to przepiękne górskie pasmo położone w południowej Polsce, w którym zachowały się unikalne formy skalne, a także niezwykle rzadkie gatunki roślin oraz zwierząt. Z tego też względu w miejscu tym powstał zarówno Pieniński Park Narodowy, jak i liczne rezerwaty przyrody, którym warto się przyjrzeć nieco bliżej.

Decydując się na wycieczkę do rezerwatów przyrody znajdujących się w Pieninach, warto nieco wcześniej znaleźć sobie odpowiedni nocleg [szczegóły: wolne noclegi Pieniny], gdyż góry te to dosyć popularny wśród turystów kierunek, dlatego też znalezienie wolnego pokoju w sezonie może być niezwykle trudne. Jeśli chodzi o noclegi, Pieniny oferują wiele bardzo ciekawych propozycji, gdyż baza jest tutaj dosyć dobrze rozbudowana. Można zatem znaleźć zarówno w pełni wyposażone pokoje hotelowe, jak i gospodarstwa agroturystyczne.

Jeśli pokój zostanie już zarezerwowany, to można wybrać się na wycieczkę szlakiem rezerwatów przyrody. Jednym z najpiękniejszych miejsc znajdujących się w Pieninach jest Rezerwat Homole, którego głównym zadaniem jest ochrona wąwozu Homole. Dnem wąwozu płynie potok Kamionka pokryty licznymi głazami, po których niegdyś trzeba było skakać, jednak obecnie znajdują się tam metalowe mostki, umożliwiające poruszanie się pomiędzy brzegami potoku. Na granicy ze Słowacją w Małych Pieninach znajduje się Rezerwat Wysokie Skałki, chroniący obszary leśne, znajdujące się wokół tamtejszego szczytu górskiego. W rezerwacie tym zachowały się ostatnie fragmenty boru świerkowego i co najciekawsze biegnie stąd zielony szlak, prowadzący wprost przez wąwóz Homole.

Kolejnym rezerwatem wartym zobaczenia jest również Rezerwat Biała Woda, który powstał w 1963 roku, aby chronić przepiękny krajobraz, a także wyjątkowe formacje skalne znajdujące się na Potoku Biała Woda.

Ostatnim jest Rezerwat Zaskalskie Bodnarówka, którego główną atrakcją jest Potok Skalski oraz wapienne skałki o dosyć ciekawych kształtach. Wybierając się do tego miejsca, warto wiedzieć przede wszystkim o tym, iż nie prowadzi do niego żaden szlak turystyczny.

W Pieninach znajduje się wiele rezerwatów przyrody, które warto zwiedzić ze względu na przepiękne widoki oraz niepowtarzalny charakter. Wybierając się do takiego miejsca, można nie tylko miło spędzić czas, ale również zaczerpnąć świeżego powietrza, o którym w mieście można jedynie pomarzyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz