Kaszuby – tradycja i historia

Kaszuby usytuowane są w północnej Polsce. Stanowią część Pomorza. Kaszubi – mieszkańcy tego regionu maja odrębny język pielęgnowany z pokolenia na pokolenie. Teren regionu jest wyjątkowo ukształtowany. To brzeg morza, wzgórza, jeziora, lasy, łąki i pola. To też malownicze miasteczka i większe miasto, w tym Trójmiasto. Odwiedzając Kaszuby nie można pominąć Szwajcarii Kaszubskiej czyli części Pojezierza Kaszubskiego, głównie obszaru powiatu kartuskiego. Czasem do tego regionu zalicza się też część powiatu bytowskiego i kościerskiego.

Szwajcaria Kaszubska słynie z malowniczych jezior rynnowych oraz zalesionych wzgórz. Cały jej obszar położony jest na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego (Kaszubski PK). Został on utworzony w celu ochrony wartości przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych regionu. Bogactwem są liczne jeziora, które połączone rzekami i strugami tworzą jedne z piękniejszych w Polsce szlaków wodnych docenianych przez amatorów kajakarstwa i żeglarstwa. Na terenie parku jest wiele rezerwatów i tras rowerowych. Można też uprawiać turystykę pieszą i konną. Jeziora zachęcają do plażowania i kąpieli. Piękno krajobrazu można podziwiać z punktów widokowych. Do bardziej popularnych należą: wieża widokowa na Wieżycy, punkty widokowe Sobótka, Góra Jastrzębia, Złota Góra, Tamowa Góra, a także Zamkowa Góra. Szwajcaria Kaszubska to również niepowtarzalna, rozpoznawalna kultura i tradycja kaszubska w tym sztuka ludowa, haft kaszubski, malarstwo i ceramika.

Będąc na Kaszubach warto zwiedzić miasta z ich zabytkami, odwiedzić muzea i inne atrakcje turystyczne regionu. Polecić można między innymi Kaszubski Park Miniatur, Centrum Edukacji w Szymbarku, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, zamek w Bytowie, Kaszubski Park Etnograficzny, zamek w Lęborku, Sanktuarium św. Jakuba w Lęborku, basztę w Lęborku, Zagrodę Albrechta w Swołowie, Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie. Godna zainteresowania jest też Ścieżka Śladami Średniowiecza w Lęborku. Ścieżka wiedzie wzdłuż dawnych murów obronnych i obiektów zabytkowych miasta. Większość obiektów jest zrekonstruowana, odnowiona i opisana. Czyni to trasę interesującą. Kaszuby są chętnie odwiedzane przez turystów. Są doskonale przygotowane na ich przyjęcie. Znajdziemy tutaj liczne miejsca  w hotelach czy pensjonatach (noclegi Kaszuby). Są kwatery i jest agroturystyka. Można wynająć pokoje z wyżywieniem lub bez. Dla chętnych jest bogata baza gastronomiczna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz